נטוורקינגחיים טופול מספר מיתולוגיה איראנית

יום שישי, 28 באוקטובר, 2016

יש לי קמפיין מימון ההמונים חדש, לספר מיתולוגיה איראנית לכל הגילים!

הוא רץ כרגע בהדסטארט (עד 17.12.2016), ויהיה בו משהו לכל גיל: שיר מחורז וציור לצביעה לבני 3-120 (בתי ענתי מאיירת), הסיפור עצמו מנוקד לבני 6-120, ומכיוון שאני לא יכולה בלי – מידע נוסף, בתיבת טקסט בלתי מנוקדת, למי שרוצה לדעת לא רק את הסיפור אלא גם על הסיפור.

התשורה הפיצית ביותר בקמפיין היא ספרון קטון ובו סיפור אחד, מחורז כולו. בסוף יש גם עמוד עם מידע על הסיפור, אבל בסרטון שלהלן חיים טופול מספר רק את הסיפור (הצובעים לדוגמה הם בני 3-79).

בספר המלא הסיפור יהיה בפרוזה ועם יותר פרטים, שלא היה להם מקום בספרון. הנה קטע אחד כזה (מתוך סרטון הקמפיין)

ואחת התשורות, שעדיין לא נלקחה למרות שלדעתי היא בין השוות, היא גישה אל מאחורי הקלעים. בסרטוני מאחורי הקלעים אראה את תהליך העבודה שלי ושל ענתי, כולל קטעים שנשארו על רצפת חדר העריכה או ששיניתי כי השפה הייתה נמוכה מדיי, או סתם לא ראויה. כמו הקטע הקצר הזה על הסנונית:

רוצים לשמוע עוד? הרצאות פתוחות בנושא מיתולוגיה איראנית ובנושאים אחרים מופיעים למעלה בצד ימין (או שמאל. הצד הזה > ). אפשר גם להזמין אותי אליכם לסלון או לחברה – אני מרצה בכל מקום שמשלם היטב. יוצרים איתי קשר פה מימין (או משמאל. הצד הזה < ).
כדי שתוכלו לקחת את הסיפורים איתכם לכל מקום וגם להשכיל קצת אחרי כל סיפור, קמפיין מימון המונים מתנהל ממש בימים אלה בהדסטארט. אם כולם יחכו לקנות את הספר כשהוא ייצא למדפים, הוא לא ייצא לאור… אם רק אתם תחכו, אז מילא שעל המדפים תצטרכו לשלם יותר (בערך 50% יותר לספר המלא). אתם לא תהיו חלק מפורום מקבלי ההחלטות בנושאים כמו שם הספר ואיור הכריכה! וגם, אם נגיע בלעדיכם ל-125% לפחות, לא תקבלו הזמנות חינם להרצאות פתוחות לתומכים בלבד אחרי סיום הקמפיין. זהו. יותר פולנית מזה לא הצלחתי. הולכת לנוח לבד בחושך בלי סוודר.

מדור פרסומי לקראת פברואר-מרץ

יום שני, 19 בנובמבר, 2012

והפעם, בלי בושה – פרסומת נטו (טוב, כמעט. מתחת לתמונות אני גם מסבירה את הרציונל העיצובי).

הרגישו חופשי לחלוק עם כל מנהל רווחה ומשאבי אנוש, רכז תרבות או מנהל מסגרת פנאי מתוקצבת אחרת הנקרה בדרככם (גם רכזות, נו. הזכר הוא בלתי מסומן וכולל את כוווווווולם).

התמונה מחולקת כאן כי PDF אי אפשר לאמבד, וקובץ ויזואלי אפשר לקשר רק קישור אחד. הקליקו כדי לראות את ה-PDF השלם, המהמם והמקושר (אני קצת מאוהבת בעיצוב הזה אז תסלחו לי שאני משתמשת במילים נחותות כמו "מהמם", ותודו שזה עדיף על "מדהים"). לוקח לו המון זמן להיטען, אז בינתיים אתם יכולים להקליק על התמונות האלה ולראות קצת קטעי וידאו.

תמר - תעשי לי ילד! הרצאה בנושא פונדקאות ליום המשפחה וליום האישה

מגילת אסתר - היה או לא היה? הרצאה לפורים.

הרצאה ליום האישה - מעמד האישה באיראן (העכשווית, הקדומה או שתיהן)

להזמנת הרצאות נא לפנות לגילת אביב - ייצוג, תוכן והפקה.

צילום ועיצוב גרפי - xerxes - ars luminis

את קסרקסס המעצב מצאתי במקרה, או יותר נכון הוא מצא אותי בפייסבוק, אחרי הראיון אצל מנשה אמיר בקול ישראל בפרסית. הרבה איראנים הודו לי על ספרי המצוין ועל כך שאני מסבירה לישראלים שאיראן והרפובליקה האסלאמית הן שתי ישויות שונות לחלוטין. לאות תודה והוקרה הוא עיצב לי את הלוגו, שאתם רואים בתמונה הרביעית מתוך החמש. אחר כך הוא גם עיצב לי תמונת קאבר לפייסבוק, גם היא בסגנון איראני. ואז לראשונה ביקשתי בעצמי עיצוב. מסגרת בסגנון איראני, שתלך טוב עם הלוגו האיראני שלי. כשהראיתי לו את המוצר המוגמר הוא התחלחל וביקש לעצב את הכול מהתחלה. הוא כן השתמש בפונט שאני בחרתי, גוטמן ארם, וגם במיקומי התמונות בתוך הטקסט. את תמונת הפונדקאות (תמונה שלי עם חיה מתוך הסרט) הוא החליף בתמונה חדשה שלי – עדכנית (מלפני כחודש), בלי פוטושופ אבל גם בלי משקפיים, את ההתלבטות שלי לגבי התמונה של מגילת אסתר הוא פתר בדרך יצירתית (זה בפסקה הבאה, ואת התמונה של אום אל-ליזה הוא השאיר, כי היא משקפת לא רק את מעמד האישה באיראן אלא בכלל את מה שקורה באיראן היום: המונה ליזה מסמלת את העם האיראני, שהוא שוחר חופש ומחובר למערב, והשלטון כופה עליו את האסלאם, שאינו מתאים לו.

ועכשיו לתמונה של מגילת אסתר:

אני התלבטתי בין שתי תמונות: אחת תמונה קלסית של אסתר יולדת את כורש מתוך ארדשיר-נאמה, סאגה בפרסית יהודית קלסית שכתב המשורר שאהין, בן המאה ה-14. השנייה – תמונה אקטואלית של ההפגנות מול קבר אסתר ומרדכי לפני כשנתיים.

קסרקסס פתר לי את ההתלבטות, ויצר עוד תמונת מחאה פוליטית:

אסתר יולדת את כורש והבסיג'ים מפגינים

אסתר יולדת את כורש והבסיג'ים מפגינים

נראה כאילו הם מפגינים נגד כורש, נכון?

זה בדיוק המסר שקסרקסס רצה להעביר (אגב, למי שעדיין לא יודע – קסרקסס הוא שמו היווני של אחשוורוש). הרפובליקה האסלאמית שואפת למחוק לא רק את ישראל, אלא גם את איראן. זאת הקדומה. כבר מחקו אותה מספרי ההיסטוריה שנלמדים בבי"ס, במשרד הפנים – אמנם השמועה שלא מאפשרים לרשום ילדים בשם כורש אינה נכונה, אבל הדיווחים אומרים שכאשר מבקשים לרשום ילד בשם פרסי כמו ג'משיד או פ'רויז, ובמיוחד שם של מלך מן העבר, כמו ח'שיאר (אחשוורוש), כורש, דריוש וכו' – הפקידים ממליצים ושואלים למה לא לתת לילד שם יותר יפה כמו עלי או מחמד.

ובנושא הספציפי של אסתר יולדת את כורש: יש כבר אח'ונדים (מה שקוראים בעברית איתאללות, או אייטולות בכתיב פונטי), שמטיפים ואומרים שהמלכים האח'מניים היו יהודים – מיישרים קו בעצם עם המיתוס היהודי הזה – בקטע של דה-לגיטימציה לאיראן הקדומה, אבל לדעתי זה דווקא אומר שאיראן צריכה להיות חלק ממדינת ישראל.

אלט-טאב: המיתוס היהודי אפשרי רק אם האח'מנים ידעו את סודות הזמן, כי כורש עלה לשלטון כ-80 שנה לפני אחשוורוש. מזכיר לי שבאחד המבחנים נתתי לתלמידים שלי שאלת בונוס לכתוב משפטי יאיר לפיד, ואחד מהם כתב שיאיר לפיד איבד את בתוליו לפני אבא שלו. שיפט-אלט-טאב.

רוצים לשמוע עוד? העבירו את הפוסט הזה למי שאחראי אצלכם על הרצאות העשרה מתוקצבות היטב (חוגי בית זה דרך הצור-קשר שלי, חברות דרך גילת שהמייל שלה נמצא בקישור לתמונה הרביעית). נתראה בפברואר-מרץ בעונת השיא, ואפשר תמיד להזמין אותי גם באמצע השנה. שפה ואיראן קיימות כל השנה.

מבקשת את עזרת הציבור

יום ראשון, 4 ביולי, 2010

בזמן האחרון, בטח שמתם לב, קצת הזנחתי את הבלוג כאן. רק יובל הוובמסטר יודע כמה טיוטות של התחלות כתיבה ורעיונות לפוסטים יש בממשק הניהול.

כמו במשפחות הכי טובות, הסיבה היא לידת האח הצעיר.
זוכרים שלפני כמה חודשים ביקשתי מכם עזרה במציאת שם פחות מפחיד אבל לא פחות שנון מקרטל המרצים?
השם שנבחר בסוף הוא מר צים וחבורתו. הציע אותו איש אחד חכם ונפלא שמסרב לקבל קרדיט או תשלום על הקופירייטינג או על הייעוץ שהוא ממשיך לתת לי (גם מספר הטלפון הממותג אפס שלוש להרצאות 03-5278327 היה רעיון שלו). השם גם חמוד, גם ילדותי כמו שאני אוהבת, גם הומופוני כמו הפעלת הסטנד אפ שלי, וגם מעולה ל-SEO. לא סתם הגענו לעמוד הראשון בחיפוש המילה מרצים (נסו ותיהנו).

אבל עכשיו כשמגיע שלב השיווק, האח הגדול והזנוח יכול להרגיש חלק תורם ואני מבטיחה גם לסיים את כל התחלות הכתיבה ולחזור לפרסום שוטף. מזל שהאינטרנט לא לינארי, כי הנאום המתורגם של ח'מיני פורסם ב-17.3.2010, הפוסט שמאחל מזל טוב לראש ממשלת איסלנד ובת זוגה (המשך והרחבה של בשם האב) יתפרסם בסוף אחרי חזרתן מירח הדבש, אם לא ביום השנה לנישואיהן, וכל מיני פוסטים שאנשים זכו בהם בחידונים שלי בטוויטר ייפדו חודשים אחרי הזכייה. עם כולם הסליחה.

ועכשיו אני מבקשת את עזרת הציבור בהפצת מר צים וחבורתו.

מר צים וחבורתו מרצים מרצה הרצאה הרצאות

זה מר צים

מר צים מאגד כמה  מרצים, את כולם בחרתי בפינצטה, ואנחנו מציעים סלי הרצאות לחוגי בית. מה זה סל הרצאות? זה אומר שבמקום להתקשר ל-10 מרצים שונים, לנהל עם כל אחד מו"מ כדי להתאים אותו לתקציב החוג ולשלם לכל אחד מחיר שונה, מתקשרים למקום אחד, מספרים על אופי חוג הבית ועל סוג ההרצאות שהוא אוהב, ומקבלים 10 מרצים כשעל כל הרצאה משלמים מחיר אחיד (החל מ-1500 ש"ח להרצאה באזור המרכז). כך יותר קל לנהל את תקציב החוג. ואם מרצה פתאום לא יכול, אנחנו אחראים לשלוח מחליף והחוג שומר על שִׁקְטוֹ הנפשי היחסי. 10 זה מספר לדוגמה. אפשר גם יותר או פחות.

התהליך של הקמת החבורה, שעדיין נמשך, הוא באמת מאוד מעניין אבל אני חוששת שלא מספיק מעניין את קהל הבלוג הזה, אבל ריקי הסכימה לארח אותו באימהות אובדות, אז ברגע שאכתוב ויתפרסם – אשנה את הקישור ואת השורה הזאת.

מה אני צריכה מכם?

עזרה בהפצה ויראלית.

חלק מחוגי הבית מזמינים את ההרצאות כבר בתחילת יולי, שזה עכשיו. ולכן אני צריכה את עזרתכם ממש בשבוע זה.

מה אתם יכולים לעשות?

1. להיכנס לבלוג המרצים ולהגיב. הכי טוב – להגיב מהבלוג שלכם תוך קישור לרשומה הרלוונטית. מהיכרות איתכם, נראה לי שיהיה לכם הכי הרבה מה להגיב על הרשומה של גלעד צוקרמן. אבל גם תגובות לרשומה בבלוג עצמו, שייראה שיש תעבורה. מי מכם ששמע אחד מאיתנו בהרצאה ואהב, יכול גם לכתוב תגובה בעמוד המרצה.

מר צים וחבורתו מרצים הרצאה מרצה הרצאות חוג בית חוגי בית

הכריכה של ספר המרצים המהודר

מר צים וחבורתו מרצים הרצאה מרצה הרצאות חוג בית חוגי בית

עמוד אווירה לדוגמה מתוך ספר המרצים המהודר

מר צים וחבורתו מרצים הרצאה מרצה הרצאות חוג בית חוגי בית

וכך נראה עמוד מרצים לדוגמה

2. להפיץ את הקישור לספר המרצים המהודר שלנו: http://www.hamartsim.com/?page_id=208.
לקשר ברשתות חברתיות או לשלוח במייל (יש בכל עמוד באתר אייקונים קטנים של share  בכל מיני רשתות חברתיות + במייל), ללקוחות פוטנציאליים ולמי שעשוי להתעניין בבלוג או בספר המרצים עצמו, שהוא באמת יפהפה.
לקוחות פוטנציאליים = רכזות תרבות של קיבוצים ומושבים, אנשים שחברים בחוגי בית או מרכזים אותם, מרכזים של מועדוני הרצאות מגזריים (גמלאים, נשים וכו') – אבל מתוקצבים היטב. גם מנהלות רווחה ומשאבי אנוש. מי שמרכז ימי עיון (אנחנו מציעים גם כאלה), בקיצור – גופים שמזמינים הרצאות.

ילדים – לשלוח להורים שלכם שיראו איזה יופי, ויפיצו לחברים שלהם שהם חברים בחוגי בית וכו'.

מהדורות חדשות של הספר ייצאו כל הזמן, אבל הן תמיד יהיו באותו עמוד באתר של מר צים.

ודבר אחרון, שקצת לא נעים לי לבקש, אבל יהיה לי עוד יותר נעים אם לא אבקש ואתם מתוך כוונות טובות תשלחו גם למרצים שאינם ברשימה ותמליצו להם להתעניין בהצטרפות לחבורה. לא פעם יסתבר שהם חברים שלי או חברים בעסקים עושים עסקים, ארגון הנטוורקינג שאני חברה בו, ואז יהיה עוד יותר לא נעים. אני אומרת את זה מניסיון, כי מאז שהקמתי את המיזם נתקלתי באי נעימות הזאת כחמש פעמים ביום, ומאז שפרסמתי את עמוד "גיוס מרצים חדשים" שאומר שאין גיוס מרצים חדשים, רק פעם-פעמיים ביום.
אנחנו לא מגייסים מרצים חדשים בשלב זה.
השנה היא שנת ההרצה של המיזם. אני גם לא רוצה להבטיח יותר מדיי עבודה ליותר מדיי מרצים לפני שאני רואה איך הולך לי, וגם מעדיפה להפיק את לקחי השנה הראשונה על גבה של קבוצת מרצים מצומצמת.
אז בבקשה לא להפנות אליי מרצים פוטנציאליים, כי אני רק אומר להם שיחזרו באפריל 2011.
תודה 🙂

וככה זה נראה בהרצאה

יום שישי, 11 בדצמבר, 2009

השבוע הייתי חברה מרכזית בקבוצת מעצימים עסקים בשרון של ארגון הנטוורקינג עסקים עושים עסקים.
10 הדקות שלפניכם הם טיזר להרצאה שאני נותנת ב-7.1.2010 בעין ורד, שכל הכנסותיה קודש לאריאל אקטע, בת מקסימה של חברים יקרים שלוקה בפיגור קשה והטיפול בה עולה אלפי שקלים בחודש.

(כד כד, אדי בצודדת והבוח שלי סתוב. לכד אדי בפרסבת וידאו ולא כותבת בשהו. עד ההרצאה זה יעבור. חייב לעבור).

רוצים לשמוע עוד? בואו ב-7.1.2010 לעין ורד (מומלץ להירשם בפייסבוק או בעסקים עושים עסקים כדי לשמור מקום) וגם תתרמו למטרה נעלה.

וחוצמזה, אני נותנת הרצאות העשרה  במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם כבר מדברים על ללמוד). צרו קשר דרך כאן.

חיית הנטוורקינג

יום שישי, 30 באוקטובר, 2009

במקום להודות שאני מתעצלת ושמה סרטון, אני טוענת שאני חושפת את קוראיי לחלק חשוב מאוד בחיים שלי – הנטוורקינג.

נטוורקינג זה בעצם מה שאנחנו עושים כל הזמן כשאנחנו ממליצים על בעל מקצוע טוב, או כשאנחנו מסדרים לחברים שלנו עבודה. יש גם נטוורקינג מאורגן, שבו אנשי עסקים משווקים זה את זה. לצערנו ברוב המקרים הם הופכים ללקוחות זה של זה, אבל הרעיון המקורי הוא להביא אחד לשני לקוחות חדשים. על הבעייתיות בנטוורקינג מאורגן ועל הפתרונות של משה חרלופסקי, מייסד עסקים עושים עסקים, כתבתי פעם הערה בקפה דה-מארקר). אני חברה בעסקים עושים עסקים, ועד לאחרונה הייתי גם יו"ר קבוצה ורכזת קבוצות, אבל החלטתי לפרוש כשהבנתי שאני לא באמת תאומות ושיש לי רק 24 שעות ביממה ומיליון עבודות נוספות.

במסגרת מפגשים של נטוורקינג מאורגן, כל בעל עסק מציג את עצמו ב-60 שניות, וחבר אחד בכל מפגש מקבל חשיפה של 10 דקות. אצלנו קוראים לזה חבר מרכזי. כשהייתי חברה מרכזית בקבוצת "המטרה – הצלחה" של עסקים עושים עסקים, היו לארג'ים איתי ונתנו לי 17 דקות תמימות שאותן אני חולקת איתכם במלואן, כולל פדיחה משותפת עם הזמרת המקסימה איילה לוי-קלוסקי — תימנייה ששרה ביידיש. הקפצתי אותה להשתלב רק כמה דקות לפני תחילת המפגש.

רוב הסרטון הוא אטימולוגיה. בין 12:40-15:40 יש קטע של נטוורקינג – מי שמעוניין לדלג אני לא נעלבת בכ-לל.

מלפפונים מהפרדס – עסקים עושים עסקים from Thamar Eilam on Vimeo.

אני יכולה להסביר במספרים עד כמה הנטוורקינג עובד בשבילי: כשהצטרפתי לראשונה לארגון הנטוורקינג IBC באוגוסט 2007, היו לי בערך 3 הרצאות בשנה, כולן במרץ (מרץ זה החודש שמתעשרים בו). ב-2008 כבר היו לי בממוצע כ-3 הרצאות בחודש (זה ממוצע של חודשים מתים לגמרי ושל מרץ, שהיו לי בו איזה 12 הרצאות). מהקטע שתראו כאן יצאו לי עד כה 2 הרצאות, שמהן נשאר לי משהו כמו 3000 ש"ח אחרי כל המיסים. אני מאלה שמוציאים חשבונית גם כשאומרים לי שלא צריך. שעות השינה המועטות שלי יקרות לי ביותר, ואני רוצה שימליצו עליי בלב שקט גם לחוגי בית שיש בהם מישהו ממס הכנסה, ואולי אף יזמינו אותי כהרצאת העשרה בכנסים של רשויות המס (אני יכולה לספר להם על יחס הפרסים לכסף עוד בתקופות קדומות, או סתם לספר להם מה מקור המילים שהם משתמשים בהן).

רוצים לשמוע עוד? אני נותנת  הרצאות העשרה במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם אנחנו כבר בענייני נטוורקינג). צרו קשר כאן.

רוצים לשמוע עוד על נטוורקינג? הצטרפו לעסקים עושים עסקים (רק אם אתם עצמאים או מייצגים חברה), היכנסו שם לפרופיל שלי וקראו את פינות ההדרכה. ההצטרפות חינם אין כסף, וללא התחייבות כל עוד לא מקבלים כסף מעסקות.

אני יכולה להסביר במספרים עד כמה הנטוורקינג עובד בשבילי: כשהצטרפתי לראשונה לארגון הנטוורקינג IBC באוגוסט 2007, היו לי בערך 3 הרצאות בשנה, כולן במרץ.ב-2008 היו לי בממוצע כ-3 הרצאות בחודש (זה ממוצע של חודשים מתים לגמרי ושל מרץ, שהיו לי בו איזה 12 הרצאות). מהקטע שתראו כאן יצאו לי עד כה 2 הרצאות, שמהן נשאר לי משהו כמו 3000 ש"ח אחרי כל המיסים (אני מאלה שמוציאים חשבונית גם כשאומרים לי שלא צריך, כי שעות השינה המועטות שלי יקרות לי ביותר וגם כי אני רוצה שימליצו עליי גם לחוגי בית שיש בהם מישהו ממס הכנסה).

האמנם בעסקים כמו במלחמה?

יום שישי, 28 באוגוסט, 2009

לפני כמה ימים כתבתי על מינוח צבאי שאנחנו משתמשים בו בעסקים.

אבל למה להתייחס לעסקים כמו למלחמה?

למה להתחרות כשאפשר לשתף פעולה ולפרגן לקולגות ולעמיתים (שזה אותו דבר רק אחד בלטינית ואחד בעברית)?

ומה מקורות המילים?

ובכן:

להתחרות, תחרות:
כמו שתרבות באה מ-ר.ב.ה (הרבה), תחרות באה מהשורש ח.ר.ה.
מה הקשר ל-"הדבר מאוד חרה לי", "החרה החזיק אחריו", ו-"חרון"?
משמעות השורש ח.ר.ה הוא לְלַבּוֹת, לבעור – וברוב השפות השמיות הפועל מופיע הן בהקשר של ליבוי כעס והן בהקשר של להט ההתלהבות. החרה במקור זה "ליבה זעם", והביטוי החרה החזיק אחריו הפך לחיזוק לכל דבר.

במילון מופיעים גם השורשים ת.ח.ר. (תִּחֵר) ו-ת.ח.ר.ה (תִּחֲרָה) .אלה לא שורשים שמיים שורשיים (עכשיו להגיד את זה מהר…), אלא שורשים תנייניים. שורש תִּנְיָנִי הוא שורש משני, שנגזר ממילה אחרת (ערבית תניין – שתיים). במקרה הזה – מהמילה תחרות כמובן.

גם בתחרות יש להט, יש התלהבות, אבל אני יותר מתלהבת משיתופי פעולה ולא מתחרות.
 
לכן אני משתמשת במילים עמיתים וקולגות.
האם יש קשר בין עמית ועימות?

יש חוקרים שחושבים שבסופו של דבר שתי המילים באות מאותו שורש שמשמעותו "קרוב".
עימות זה משהו שאי אפשר לעשות לבד. השורש ע.מ.ת הוא שורש תנייני (אנחנו כבר יודעים מה זה!) שנגזר מהמילה עֻמַּת "מול, נגד" שמופיעה תמיד עם מילת היחס "ל": לעומת.
עומת/לעומת היא צורת סמיכות של עֻמָּה, מילה שלא קיימת בשפה כשלעצמה, ובאה כנראה מהשורש ע.מ.מ. זהו שורש שמי של "יחד, להצטרף" שאינו נוטה בעברית, אבל ממנו באה המילה עַם. כלומר הרבה אנשים שהולכים ביחד (ולכן ההכפלה ב-עממי), וגם מילת היחס עִם (ולכן הדגש בצורות הנוטות: עִמִּי, עִמְּךָ וכו').
מאותו שורש הזה (גם דרך שורש תנייני), נגזרת גם המילה עמית – מישהו שהולך יחד.
 
קולגה – סוף סוף חזרנו ללטינית הישנה והטובה. מילים שמיות הן הרבה יותר קשות…
לפי האיות באנגלית colleague אפשר לנחש שזה מישהו מאותה ליגה.
אז נחמד, אבל לא מדויק.
אני חוששת שהאיות colleague מקורו באטימולוגיה עממית, כלומר במקור שהעם מייחס למילים בטעות.
 
col – צורה של con "יחד, עִם" לפני הצליל ל'.
החלק השני בקולגה בא, לפי אחד ממקורותיי, מהשורש legere שמשמעותו "לבחור, לאסוף".
קולגה הוא אדם שנבחר ביחד איתך.
המילה קולגה קשורה גם לקולג', לטינית collegium, שגם בו יש אנשים שנאספו יחדיו.
 
ליגה, לעומת זאת (נכון שעכשיו כל "לעומת זאת" יקפיץ אתכם?) היא מהשורש הלטיני ligāre "לקשור", כמו שגידים ligaments קושרים את העצמות יחדיו.
את המילה ליגה קיבלנו מלטינית דרך יוונית, ואילו את הקולגה קיבלנו דרך מזרח אירופה.
 
לפי מקור אחר, האלמנט השני הן במילה קולג' והן במילה קולגה, הוא lex, legis כלומר חוק (לגיטימי, legislation). קולגה הוא מי שיש לו אותו חוק (ובפרסית עתיקה – המדתא. אבל זה בפוסט פורים).
 
אין לי ספק שבאטימולוגיה הזאת אשתמש בהרצאותיי על מגילת אסתר מעתה ועד עולם, אבל המקור השני יותר מהימן בעיניי. כאן גם שיתפתי אתכם בקצת ממצוקת הבלשן, כשיש מספר אפשרויות לניתוח אותה מילה. אז גם כאן, האטימולוגיות יכולות להיות מתחרות, או לשתף פעולה ולהתקיים זו בצד זו כאופציות.

רוצים לשמוע עוד? אני נותנת הרצאות העשרה  במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם אנחנו כבר בענייני דיוק). צרו קשר דרך האתר שלי.

קצת סדר באנדרלמוסיה

יום רביעי, 19 באוגוסט, 2009

עוד מילה יוונית ברשימת מאה המילים היפות של קוראי יובל דרור. אולי עוד מילה שנתפסת בעיני הדוברים כארמית.

המילה היוונית היא androlempsia, והצורה המקורית היא androlepsia.

התוספת של עיצור אפי (ב-M, N האוויר יוצא דרך האף. לָכֵד כְּשֶׁבְּצוּדָדִים וְהָאַף סָתוּבּ יוֹצְאִיבּ הַפּוֹצְצִיבּ הַקּוֹלִיִּיבּ הַבַּקְבִּילִיבּ. אפשר גם לשים יד על האף כשמבטאים מ,נ ולהרגיש את הרטט) לפני פוצץ, או הוספת פוצץ אחרי עיצור אפי, ידועה גם משפות אחרות. למשל העיר רַמְבְּלַס בספרד היא העיר התאומה של רמלה (משמעות השם – חולון), לפחות מבחינת השם, והפרסית שאלה מעברית את השם של יום השבת והוסיפה לו מ: שַׁמְבֶּה (מאייתים شنبه).

העברית הורידה את ה-P השורשית, והשאירה דווקא את ה-M הלא-אטימולוגית.

 

androlepsia היא תפיסת (lepsia) אדם (קידומת andro-) שרצח אזרח בחו"ל.

כנראה שהיו די הרבה בלגנים (מילה פרסית שהגיעה גם ללשונות אירופה בתור "בלקון") במעמד תפיסת הרוצח.

 החלק של אנדרו- מוכר לנו מאנדרוגינוס (החלק השני, gyne, חולק שורש משותף עם אזדרכת),

לפסיה – lepsia בא מהפועל היווני lambanein "לתפוס, לקחת". עם הקידומת אפי-, המשמעות היא לתקוף, ואפילפסיה היא שם הפעולה (התקף, התקפה).

מכיוון שהמילה אנדרלמוסיה נשאלה בשלב שבו העברית הייתה פחות או יותר מתה, היא נכנסה למשלב הגבוה של השפה (מאותה סיבה גם רוב המילים מארמית נחשבות גבוהות, ואולי זאת גם הסיבה שמתבלבלים בין מילים ארמיות ויווניות). המילים שנשאלו מרוסית או דרך רוסית, נכנסו לשפה בשלב מאוחר, ולכן מזוהות כסלנג:

סמטוחה – ברוסית סוּמַטוֹכָה – אי סדר.

ברדק – ברוסית בית זונות.

ובלגן, שהגיע מפרסית דרך רוסית

.רוצים לשמוע עוד? אני נותנת הרצאות העשרה  במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם אנחנו כבר בענייני קוליות). צרו קשר דרך האתר שלי.

בעסקים, כמו במלחמה (2)

יום שני, 10 באוגוסט, 2009

 

אפילו בסצנת הנטוורקינג, שבה החלפנו את המילה מתחרים במילים קולגות ועמיתים, אנחנו עדיין בעסקים. ולפחות לפי המינוח, אפשר לחשוב שאנחנו במלחמה. כשדיברתי עם היועצת השיווקית הכֵּלָה שלי יעל גולדמן שי, היא כל הזמן השתמשה במונחים של מלחמה:

 

אסטרטגיה היא מילה יוונית.

ה-א' במילה "אסטרטגיה" היא א' פרוסתטית, כלומר תוספת של העברית שנועדה להקל על ההגייה.

ביוונית stratēgīa היא תכונתו של המצביא, ה-stratēg(os. המילה stratēgos בנויה מ-strat(os צבא ו-ēgos מוביל, כלומר: מוביל הצבא. הסיומת –ia יוצרת שם עצם מופשט (אבסטרקטי) מתוך המילה, כמו הסיומת -וּת בעברית. לכן אסטרטגיה היא "מצביאוּת".

 

טקטיקה גם היא מילה יוונית, שהגיעה אלינו (ולאנגלית) דרך לטינית.

המילה היוונית taktikos משמעותה "מתאים לסידור". החלק הראשון – tak בא מהפועל tāssein "לסדר", פועל שממנו גזורות מילים נוספות שקשורות לסדר, כמו סינטקס (syntax) "תחביר" – סידור המילים במשפט. הסיומת tik (אנגלית -tic) כמו הסיומת -ic, יוצרת שם תואר.

טקטיקה, בעצם, זה איך שמסדרים את הצבא בהתאם לאסטרטגיה.

אמנם לפעמים טקט הוא חלק מהטקטיקה, אבל המילים אינן קשורות זו לזו. המילה טקט באה מהמילה הלטינית tāctus, "חוש המישוש", שקשורה לפועל האנגלי touch ולמילים tangible, tactile. הכוונה בטקט היא לחוש אנשים (ולדעת מה לומר ומה לא).

  

 

יונים מתאימות לסידור. צילום: m.gifford cc-by-sa

 

המילים בהתחלה לא הודגשו סתם, אבל הן יצטרכו לחכות לפוסט העתידי "האמנם בעסקים כמו במלחמה?".  

 רוצים לשמוע עוד? אני נותנת הרצאות העשרה  במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם אנחנו כבר בענייני אסטרטגיה שיווקית). צרו קשר דרך האתר שלי.