עפר גביש אירועי זמרהתייעצות חשובה

יום ראשון, 9 במאי, 2010

תקציר מנהלים: פוסט אישי מאוד,
עם מעט מאוד אטימולוגיה, כלום בלשנות חופרת, הרבה עסקים והתייעצות סמנטית אחת.
וגם התנצלות על כך שבזמן האחרון אני מפשלת בעדכון הבלוג.

נתחיל דווקא מהפריט האחרון – בחודש האחרון אני קצת מפשלת בעדכון הבלוג. זה מסיבות טובות. באפריל לקחתי חודש חופש מהעבודה השוטפת שלי ושמתי יותר דגש על מחקר, וגם יש לי אהבה חדשה.

ככה זה מרגיש בגוף, אותם תסמינים פיזיים ונפשיים, אותה התרוממות רוח, אוכלת יותר נכון פשוט כי ככה בא לי, מתעוררת לפני השעון ומשקיעה המון זמן ומחשבה – והפעם, בניגוד לפעמים קודמות, אני לא מאמינה, אלא פשוט יודעת. זה שם, זה קיים, רק צריך לחשוף את זה. כמו הפסלים של מיכלאנג'לו.

אתם בטח רוצים לדעת איך קוראים לו.
זאת בדיוק הבעיה.
קוראים לו קרטל המרצים. במהלך השבוע אבקש מכם בכל לשון של בקשה להפיץ את הקישור, כרגע עדיין לא. אני קודם רוצה להיסגר על השם.

זה לא באמת קרטל. זה אפילו קצת ההיפך, כי אנחנו מציעים סל הרצאות במחיר אחיד, כאשר אם פונים למרצים ישירות חלקם לוקחים הרבה יותר מהמחיר האחיד הזה וחלקם הרבה פחות. אבל אחרי שמישהו בעל חוש הומור אמר לי "אתם עושים קרטל", נדלקתי על השם.

אני מתה על השם הזה. אנשים שאני מעריכה כקופירייטרים ואמני מילים אוהבים אותו: עידוק אוהב אותו, אחותי אוהבת אותו, הקוסמטיקאית שלי ליאור תבור אוהבת אותו. הבעיה עם כל האנשים שאוהבים אותו – הם צעירים יחסית ללקוחות שלי ובעלי חוש הומור מפותח הרבה מעבר לממוצע. שותפי עפר גביש לא ממש אהב, אבל מכיוון שבזוגיות העסקית שלנו הוא תמיד אומר את המילה האחרונה (כן המפקדת), והוא ראה כמה אני אוהבת את השם – הוא הסכים. אבל הרבה אנשים נרתעים מהשם, בעיקר מהמגזר של הלקוחות שלנו, אנשים בני 50+ עם חוש הומור מסוים אבל לא פרוע כמו שלנו.

ההתייעצות שלי היא כפולה:

א. האם לדעתכם שם כזה באמת מרתיע, או שעם מיתוג מתאים והסבר האטימולוגיה זה יכול כן לתפוס? יש תוכנית מיתוג, אני רק מחכה שהאתר יהיה קצת יותר מסביר פנים לפני שאני מתחילה, וכמובן לבחירת השם כדי שאמתג את השם הנכון. המילה קרטל באה מאיטלקית cartello, שזה בסך הכול פוסטר או פלקט, הקטנה של carta, מלטינית charta "דף, נייר, תעודה" (ומכאן – טבלה). ביוונית xartes זה דף פפירוס. נכון ש-cartello הפך לסוג מסוים מאוד של מסמך, אבל במקרה שלנו זאת הלצה. ואנחנו לא היחידים, כשחיפשתי דומיינים הגעתי ללוח הרכב www.cartel.co.il.

ב. אם לא – איזה שם הייתם מציעים לשירות כזה, שמציע סלי מרצים לחוגי בית ולמועדוני הרצאות במחיר אחיד למרות שרמות המחירים של המרצים שונות? הקריצה המאפיונרית דווקא התחבבה עליי, וגם קריצה קומוניסטית יכולה לבוא בחשבון. נורא קשה לי להיפרד מהשם קרטל, אז זה צריך להיות משהו עוד יותר מגניב. ושיהיה בו השם הרצאות או מרצים, כמובן.
חשבתי על בְּאֵר ההרצאות, שזה לא מצחיק אבל יש בזה קסם ועומק. אבל הפעם בקרטל אני עובדת מהבטן, ולא התאהבתי בשם הזה כמו בשם קרטל המרצים.

תודה!

אז אגמור בשיר מזמור / עפר גביש

יום ראשון, 27 בדצמבר, 2009

ידידי עפר גביש פרסם באתר הנטוורקינג עסקים עושים עסקים פוסט שעוסק בשיר החנוכה האהוב עליי.

אז מה אם הסתיים החג? חמין טעים גם ביום ראשון והפוסט מרתק גם בשלהי טבת.

מכיוון שעסקים עושים עסקים הוא אתר סגור לארבעה עשר אלף חבריו בלבד, ביקשתי מעפר רשות להעתיק ולהדביק לכאן. והוא הסכים. יי!

אז אגמור בשיר מזמור

אני בטוח שכולכם, כשעמדתם לראשונה על המשמעות השניה של המילה "אגמור" השתוממתם…

מה התכוונו לעזזאל בשיר הזה?

כספיח לחנוכה, הנה הסבר חינוכי לכל דכפין, ולא רק למייטיבי זמר.

אך קודם לכל, הנה השיר המלא, ויש בו שישה בתים.

http://www.mp3music.co.il/lyrics/1637.html

ועכשיו לעבודה. בשיר כמה הפתעות ובסופו חידה.

הפתעה ראשונה, השיר "מעוז צור" איננו דוקא שיר חנוכה. הפתעה שניה, יש בו בית לפורים, בית לפסח, ובתים לעוד כמה וכמה שמחות שעלו לאויבינו בחייהם.

אז בואו נעשה סדר.

הבית הראשון עוסק בחנוכת הבית הראשון (ה"בית"!  בית המקדש!). הבית השני מפאר את נס יציאת מצרים ובשחרור משיעבוד מלכות עגלה (שם נוסף למצרים). הבית השלישי מספר אודות העליה הראשונה מבבל (לאחר חורבן בית ראשון ולפני ימי בית שני). הבית הרביעי חוגג את נס פורים, "כרות קומת ברוש ביקש אגגי בן המדתא", שזהו המן כמובן. הבית החמישי עוסק סוף סוף בחנוכה "יוונים נקבצו עלי", והבית השישי? או-או… כאן מצוי כתב חידה.

השיר נכתב במאה ה- 12 תחת שלטונו של פרידריך ברברוסה. מטרת השיר כולו היתה להתפלל לשחרור מעולו של פרידריך הנ"ל אלא שככל שליט החזיק גם הוא צנזורה יעילה ומפחידה. הדרך לברכו במיתה משונה היתה לכתוב שיר כללי על נפלאות אלוהינו ולהשתיל בו גם בית אודות הצורר הנוכחי שיוזכר בקוד מיוחד הידוע רק לאנשי שלומנו. פרידריך ברברוסה כונה גם פרידריך האדום. ברברוסה משמעו זקן אדום. (ברבר+רוזה, מובן לא?).  והנה השיר נחתם ב"ברכה": "דחה אדמון בצל צלמון" שמשמעה, תפילה להדחתו של האדום העוסק בעבודת הצלמים. זהו אחד ההסברים לשורה הסתומה הזו.

ולסיום, עוד הפתעה אחת, השיר המפאר את ישועות אלוהינו הוצע בקום המדינה להיות ל… המנון המדינה. אך על כך בפוסט שיתפרסם כאן לקראת יום העצמאות.

אה… כן… ובאשר להכרזת הפתיחה, מה זה "אז אגמור בשיר מזמור"?

יש הרבה הסברים. יש האומרים שלגמור משמעו ללמוד (מכאן גם המילה גמרא), יש המזכירים שבעת שריפת המקדש פסקו הלויים שירתם באמצע וכעת יוכלו לסיימה, ויש האומרים שהכוונה היא לאמירת ההלל. לעתים הוא נאמר בדילוגים, כלומר לא בכל חלקיו, ולעתים נאמר ההלל השלם, שאז נהוג לומר "לגמור את ההלל".

זהו, עכשיו גילינו שלא רק אתם לא בדיוק יודעים למה הכוונה.

עוד סיפורים תוכלו לשמוע באירועים שלי ולקרוא באתר שלי.

עפר גביש

אירועי זמר

תודה לעפר!

(הפוסט מתפרסם ברישיון cc-by-sa כמו כל התכנים באתר שלי, והקרדיט הוא עפר גביש אירועי זמר, עם הקישור www.gavisho.com)