סוכנות הידיעות XT: ד"ר אחמדי-נז'אד, תירגע.

תמר ובפומט משיקים בזאת את סוכנות הידיעות XT. זוהי סוכנות ידיעות פרטית קטנטנה, ובה אנחנו מביאים דברים משולי החדשות ומפרשנים. סוכנות הידיעות שלנו אינה מתחרה בשום אופן בזרקור לאיראן של חברנו ד"ר רז צימט, שעוסקת בחדשות ממש, ומומלץ ביותר לכל מי שרוצה לדעת אילו דברים חשובים קורים ברפובליקה האסלאמית. היא גם לא מתחרה בטור המצוין מהנעשה באיראן בחדר 404, שבו  אנחנו מתמקדים בתגובות הקהל ברשת. הסוכנות היא חלק מהקטגוריה מהנעשה באיראן בבלוג הזה.

אז בואו נתחיל.

אתמול פרסם האתר גויא ניוז כמה פנינים של נשיא הרפובליקה האסלאמית, ד"ר מחמוד אחמדי-נז'אד, מתוך ראיון בטלוויזיה הכווייתית.

ד"ר אחמדי-נז'אד בעיקר חזר שם על דברים שהשמיע בניו יורק – הן בנאומו באו"ם (שאתרגם בהזדמנות קרובה, כי העיתונות לקחה ממנו רק את הדברים הרעים ויש שם גם הרבה קטעים מעולים) והן בראיונות שונים שנתן בטלוויזיה. כותרת הידיעה חוזרת על דברים שאמר בקטע הזה (הווידאו השני בידיעה), ואנחנו רוצים להתרכז בהם.

הכותרת אומרת ככה:

احمدی نژاد: ایران با تمدن ۷ هزار ساله را نمی‌توان با تحریم ساقط کرد

ובעברית – אחמדי נז'אד: אי אפשר להפיל את איראן, עם הציוויליזציה בת 7000 השנה, באמצעות סנקציות.

אז ד"ר אחמדי נז'אד, קודם כול תירגע.

"אם חדל האישים הזה יילך או ימות, שום דבר לא ישתפר. אל תתלו את כל בעיות המדינה על צוואר העגל הזה. הבעיה הבסיסית של איראן והאיראנים היא הרפובליקה האסלאמית". באבכ איראן-באן (כִּתבו את שמו בשדה החיפוש פה משמאל)

אחמדי-נז'אד. מתוך דף הפייסבוק "שנות החמישים" (~שנות השבעים שלנו)

א. אף אחד לא רוצה להפיל את איראן. איראן היא לא אויבת של המערב ולא אויבת של ישראל. לאיראן, למערב ולישראל יש אויב משותף, שקוראים לו הרפובליקה האסלאמית. הנה, תקרא פה משמאל את מה שכתב עליך באבכ איראן-באן. כמו שאומרים אלה שלא יודעים מקורות של ביטויים – כל מילה בסלע.

אלט-טאב: אני עיוורת צדדים, אבל וורדפרס אמרה לי שזה מיושר לשמאל. אם זה מיושר לימין, אז זה בגלל שגם וורדפרס עיוורת צדדים. שיפט-אלט-טאב.

מה שנכון, לצערנו, הוא שהסנקציות פוגעות באיראן ובעם האיראני יותר משהן פוגעות ברפובליקה האסלאמית.

ב, וזה מתקשר ל-א, אתה מסתכן מאוד, אתה יודע. הרפובליקה האסלאמית תחת נשיאותך החליטה למחוק את איראן הקדומה מספרי הלימוד. השמועה טוענת שגם אסור לרשום יותר תינוקות בשם כורש, אבל זה לא מאומת. מה שכן מאומת (לפחות לגבי שנות ה-80-90), הוא שבבתי הספר שלכם הייתה שטיפת מוח לא רק נגדנו הציונים חסרי התרבות (אגב, בזה שאנחנו חסרי תרבות אני מסכימה איתך לגמרי), אלא גם נגד איראן הטרום אסלאמית. כל מה שלפני האסלאם הוא איכס וטאבו ולא נכון. אתה יודע שהאסלאם קיים רק כ-1400 שנה, נכון? ואתה יודע ש-7000 זה יותר מ-1400 ואתה כאילו אומר בזה שאיראן לא תמיד הייתה אסלאמית, כן? ואתה יודע שהרפובליקה האסלאמית קיימת אפילו פחות זמן מהישות הציונית, נכון? ואתה יודע שרבים מבני עמך קוראים לה "הכיבוש הערבי השני"?

האמת, ההתבטאות הזאת גורמת לי (תמר בלבד) טיפה לסמפט אותך. כי היא מעידה על תמיכה באסכולה האיראנית, בניגוד לאסכולה האסלאמית – שתי האסכולות היריבות ברפובליקה האסלאמית של איראן (חברים איראנים, כולל בפומט, אוסרים עליי לקרוא למדינה ככה. הם אומרים שאין שום קשר בין הרפובליקה האסלאמית לבין איראן). ואנחנו יודעים שכבר הסתבכת בעבר בגלל תמיכה באסכולה האיראנית.

ג. וזה גם מתקשר ל-ב', המממ… אין לומר זאת בעדינות. איראן בגבולותיה הנוכחיים לא קיימת 7000 שנה. נכון שרק בשנות ה-30 של המאה ה-20 השתנה שם המדינה באופן רשמי כלפי חוץ, אבל האיראנים תמיד קראו לעצמם איראנים. אבל הם לא תמיד ישבו במקום שקוראים לו איראן. אני מניחה שאתה יודע, אבל אם לא אז אתה מוזמן לקרוא את ההקדמה לספרי המצוין שהתפרסמה פה בבלוג גם כסדרת פוסטים, משמעות השם איראן היא "(ארצם) של הארים", או באווסטית/פרסית עתיקה/סנסקריט – a(i)ryānām (להלן – אריאנאם). אז כן, הארים, ומן הסתם גם צורת הגֶנִיטִיב-רבים אריאנאם היו קיימים כבר לפני המון זמן – קצת קשה לקבוע זמן מדויק כי רוב הטקסטים עברו בע"פ מדור לדור, אבל טקסטים הודים (כן, אדוני הנשיא, הודים) קדומים מתעדים אירועים אסטרונומיים שאכן קרו לפני 5000 ויש אומרים 7000 שנה. שים לב. הודים. צאצאי הארים הם ההודים והאיראנים, ובתקופה ההיא רוב הסיכויים שהארים לא חיו בכלל בטריטוריה שבין הים הכספי למפרץ הפרסי.́

אלט-טאב: גניטיב-רבים = "של" + רבים. גניטיב היא יחסת הקניין, בעיקרון, ויחסה היא סיומת של שם העצם שמעידה על תפקידו במשפט. שיפט-אלט-טאב.

האווסטה – כתבי הקודש של הדת הזורואסטרית, זאת שהייתה לפני האסלאם, אתה יודע – הועלתה על הכתב מאוד מאוחר, אבל רוב החוקרים משערים שהיא נכתבה בזמן שהוא בסביבות 1000-1400 לפנה"ס, במקום שהוא בסביבות "ערבות רוסיה הדרומית" או משהו כזה. לא באיראן המדינית של היום. התיעוד הקדום ביותר לשם "איראן" בטריטוריה שבה נמצאת איראן המדינית של היום (כלומר הרפובליקה האסלאמית, איראן של שושלת פהלווי, של השושלת הקג'ארית שקדמה לה, של הצפוים וכו') הוא כתובות דריווש בבהיסתון, מהמאה השישית לפנה"ס. האיראנים מן הסתם הגיעו לשם קודם, אבל 4500 שנה קודם? אנחנו ממש לא בטוחים.

כמו כן, אתה יודע שאיראן האתנית והלשונית משתרעת הרבה מעבר לאיראן המדינית, וכאן אנחנו חוזרים ל-א' – החרם הוא לא נגד כל איראן, אלא רק נגד הרפובליקה האסלאמית, השוכנת באיראן המדינית הנוכחית. למיטב ידיעתנו אין חרם על אפגנסתאן (אפע'אנסתאן בשבילך, אבל הקוראים שלי רגילים לאפגניסטן, אז הלכתי על משהו באמצע), פאכסתאן (פקיסטן), בח'ארא (בוכרה) כרדסתאן (כורדיסטן) על כל חלקיה וחלקים נבחרים מהקווקז ומעראק. כל אלה חלקים מאיראן הגדולה, שהיא קדומה ביותר, אבל לא בטוח שקיימת 7000 שנה. החרם הוא רק על הרפובליקה האסאלמית. תקן אותנו אם אנחנו טועים.

רוצים לשמוע עוד? הידיעות של סוכנות XT הן חלק מההרצאה "מהנעשה באיראן", וגם מההרצאה שונאים – סיפור אהבה: איראן והאסלאם (אותה קטגוריה בבלוג), וכידוע – אני נותנת הרצאות העשרה בכל מקום שבו משלמים היטב. יוצרים קשר פה משמאל (אולי מהשמאל השני, אם כבר מדברים על עיוורון צדדים. איפה שכתוב "צור קשר").

 

כתיבת תגובה