הלוואי…

כותב יאן:

לד"ר עילם גינדין שלום רב,
מצאתי באתרך אזכור של יידוע, וראיתי לנכון לשאול את השאלה שבגללה אני "מתייסר" כבר זמן רב.
הרי שמות פרטיים אינם מיודעים, אבל מה קורה כששם מלווה בציון בעל תפקיד? שגור בפי רבים הביטוי "הרב עבדיה יוסף", למשל, אבל הלא מיותרת תווית היידוע כאן? הרי מה שבא אחרי המלה "הרב" הוא שמו הפרטי שלו, ומה יכול להיות מיודע יותר מזה? אז הלא נכון לומר "רב עבדיה יוסף"? לעומת "ראש הממשלה בנימין נתניהו", שכאן אפשר ליידע את ה"ממשלה"?

יאן היקר, אל לך להתייסר.

שמות פרטיים הם מיודעים מטבעם ולכן אין צורך להוסיף להם את תווית היידוע. לפחות בדרך כלל בעברית. באיטלקית שמות פרטיים מקבלים תווית יידוע, וכבר כתבתי כאן בעבר על יידוע שמות פרטיים כאשר אנחנו רוצים להבחין בין כמה אנשים או מקומות עם אותו שם פרטי.

יש מספר סוגי לוואים. תלמידתי מיכל ש. הייתה נותנת בהם סימנים: תכל'ס קפצת:
תואר (המשקפיים העגולים),
כינוי (המשקפיים האלה, אלה הידיים),
לפני הגרעין (בד"כ לוואי כמות: שש כפיות),
סמיכות (משקפי שמש),
קניין (המשקפיים שלי). הכוונה כאן היא לכינוי קניין נפרד. קניין ניתן להביע גם כצירוף יחס (המשקפיים של יעל) או כסמיכות (פני הדוֹר).
פסוקית לוואי (המשקפיים שקניתי באופטיקה מבט),
צירוף יחס (כבוד למגזר),
תמורה (המפַקֵּד גל)

הלוואים הרלוונטיים לשאלה של יאן הם תמורה וסמיכות. בתמורה, גרעין הצירוף והתמורה מצביעים בדיוק על אותו דבר, יכולים להתחלף ביניהם ואפשר גם להשמיט אחד מהם והשני יספק את אותה אינפורמציה. בסמיכות, הלוואי הוא שם עצם שמתאר את הגרעין ומוסיף עליו אינפורמציה: איזה מרק? מרק עוף. איזה עוף? עוף ים. איזה ים? ים המלח. איזה מלח? מלח בישול. איזה בישול? בישול מרק וחוזר חלילה. על היחסים בתוך הסמיכות יש פוסט בתנור כבר הרבה זמן. בסוף ייצא חמין.

תמורה צריכה להתאים לגרעין ביידוע, בדיוק כמו תואר: _ילדה _יפה, הילדה היפה. _ילדה _שחקנית, הילדה השחקנית. בסמיכות, מיידעים רק את הסומך, כלומר את המילה השנייה בצירוף: מרק העוף, עוף הים, ים המלח, מלח הבישול, בישול המרק וכו'.

מכיוון ששם פרטי הוא מיודע מטבעו, הוא אינו צריך את תווית היידוע, אבל הוא עדיין מיודע. לכן גם התואר והתמורה יהיו מיודעים: הילדה היפה – ענת היפה, התינוקת הקטנה – התינוקת ענת. הרב המזמר – הרב עובדיה יוסף. הרמטכ"ל השביעי – הרמטכ"ל יצחק רבין.

לא בדיוק הבנתי האם אתה טוען שיש הבדל בין "הרב עובדיה יוסף" לבין "ראש הממשלה בנימין נתניהו". ההבדל הוא ש"רב" היא מילה אחת, בעוד ש"ראש הממשלה" הוא צירוף סמיכות. לכן מיידעים בו רק את האלמנט השני.

רוצים לשמוע עוד? אני נותנת הרצאות העשרה  במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (אם כבר מדברים על תמורה). צרו קשר דרך כאן.

/?p=130

כתיבת תגובה