הרצאות

ההרצאות מתאימות לכל מסגרת ואירוע – חברות וארגונים, חוגי בית, מסיבת חנונים, השתלמויות, נופשים ועוד.

איראן

הרצאות בנות שעה וחצי, סדרת הרצאות או תוכן לסופשבוע.

Persian Logo. Thanx, Xerxes ♥

איראן – מאחשורוש ועד אחמדינז'אד

סדרה של 4-16 הרצאות בשיתוף המרצה דיוויד ניסן, המתמחה בתרבות איראן של היום, ו/או אורלי רחימיאן, מומחית לאקטואליה איראנית וליהדות איראן.

מגילת אסתר – הזווית האיראניסטית

מגילת אסתר מתרחשת בחצר המלכות הפרסית ומשקפת את המנהגים, התרבות והשפה של איראן העתיקה. בהרצאה מתוודעים לכל אלה (וגם קצת ללשון העברית) דרך המגילה. בסוף ההרצאה לקהל יש כלים לנתח כמעט בעצמו את שמותיהם של חלק מעשרת בני המן.

אשמדאי החנטריש – השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו

רקע כללי על הפרה-היסטוריה של השבטים והשפה האיראנית, מעט על הדת הקדומה, על ההיסטוריה של הקשר בין איראן והיהדות, ועל ההשפעות הרעיוניות (למשל מושג השטן) והלשוניות (דת, פתגם, אשמדאי, טמבל, חנטריש ועוד).

איראן זה לא רק אחמדינז'אד – דתות איראן הקדומות

הדת הזורואסטרית, שייסד הנביא זרתושטרה, הייתה הדת של איראן עד האסלאם. הדת המניכאית, שייסד הנביא מַני, התחרתה בנצרות בתקופה מסוימת (והפסידה). איך התחילו, איך נברא העולם, מה יהיה באחרית הימים ומה עלינו לעשות על מנת להגיע לשם. כולל סיפורים מיתולוגיים ואנקדוטות.

מעמד האישה באיראן 

באיראן של התקופה הסאסאנית (מאה שלישית – אסלאם), אישה יכלה להיות בעלת רכוש, יכלה לנהל רכוש וללמוד. אבל כשהיא בנידתה, אסור לה אפילו לראות את השמש!
באיראן של היום, אמנם נשים חייבות כיסוי ראש ואם נהגת נהגה ללא חג'אב (רעלה) יורידו את מכוניתה מהכביש, אבל השוו את המצב לארצות האסלאם האחרות – לנשים סעודיות אסור אפילו לנהוג.
ההרצאה מודולרית, יכולה להתייחס רק לאיראן של היום, רק לאיראן הקדומה, או לשלב בין התקופות.
ההרצאה מתחילה עם חג'אב מלא (צ'אדור), לאט לאט המרצה מתקלפת כמו איראנית בשדה תעופה בינלאומי, ובסוף ההרצאה אפשר להצטלם עם הצ'אדור של המרצה ועם מיני חג'אב אחרים.

נורוז, ראש השנה הפרסי

הפרסים עדיין חוגגים את ראש השנה לפי הלוח הזורואסטרי (הדת שקדמה לאסלאם באיראן). הרצאה על היסטוריה, אמונות ומסורות, בליווי הדגמות עם שולחן חג מסורתי. מתאים לראש השנה ולאביב.

העולם הבא לפי התפיסה האיראנית הקדומה

מה קורה לאחר שאנחנו מתים, מה קורה בגן העדן ובגיהנום, מה יהיה גמולנו על מעשים כגון: אמבטיות רבות, גילוי עריות ואיפור.
אפשר לאחד את שלוש ההרצאות על מיתולוגיה איראנית קדומה להרצאה אחת בשם "מאין באנו ולאן אנו הולכים?"

ההיסטוריה של השפה הפרסית – לדוברי פרסית.

למה לכל פועל בפרסית יש שני גזעים (stems)? מה מקור האזאפה (תנועת אֶ בין מילים, למשל אָשֶ מַסת)? למה ה' בסוף מילה לפעמים הופכת ל-ג' ולפעמים לא?

הרצאה לדוברי פרסית על ההיסטוריה של השפה, הקשרים עם לשונות אחרות, והסבר היסטורי-לשוני של כל מה שמיוחד בשפה הפרסית.
וגם:

שונאים – סיפור אהבה: איראן והאסלאם.
מאה אחת, שלוש מערכות שלטון, חמישה שירים לאומיים. המנונות איראן במאה ה-20 (כולל שירה).
מהנעשה באיראן – הרצאה אקטואלית בשילוב סרטונים וקריקטורות מהרשתות החברתיות, משתנה לפי העניינים הבוערים.
ועוד…

 

Persian Logo. Thanx, Xerxes ♥

מין ואלימות במיתולוגיה ההודית

הרצאה שכולה סיפורים על אלים ואלות – ולפעמים גם בני אנוש.

אלים, פילוסופים ובני תמותה רגילים: הודו – עולם ומלואו.

סדרת הרצאות על הודו – מבריאת העולם ועד למעצמת ההיי-טק. בשיתוף טל רשף.

עברית ובלשנות

מסע בעקבות השפה שאנו דוברים

סדרת הרצאות עם פרופ' גלעד צוקרמן, "הילד הרע" של הבלשנות העברית. מסע בלשני מהעברית התנ"כית ועד השפה שאנו דוברים היום, שהמרצים מתקשים להסכים על שמה. תבואו, יש מכות (סמסטר סתיו בלבד).

מלפפונים מהפרדס – מילים עבריות מכל הגלויות

כמה מילים אתם יודעים ביוונית? בפרסית? בגרמנית?
התשובה: הרבה יותר ממה שאתם חושבים.
באופן בלתי מפתיע, המילים נימוס, טקט, אדיבות ופרגון לא נולדו בשפה העברית; אבל גם דוגרי הוא מילה מיובאת. בהרצאה נגלה איזה אוצר מילים עשיר יש לנו בשפות זרות, וגם קצת בעברית…

למי קראת הומופון?

הרצאה בלשנית בשיתוף הקהל, שהורסת בדיחות ונותנת שמות לתופעות לשוניות שגורמות לדו משמעות: מה המשותף לילד ששם בטטה בפריזר מבלי משים, לבין המוהל פנחס סֵר? שניהם יצאו מבדיחות הומופוניות. במהלך ההרצאה לומדים מונחים בלשניים כמו הומופונים, הומונימים, הומוגרפים, דו משמעות תחבירית, והקהל מביא דוגמאות משלו לכל התופעות. (ההרצאה יצאה מהמחזור, היא דורשת קהל ברמה מסוימת ובמצברוח מסוים שאי אפשר תמיד להבטיח, וגיליתי שהיא יכולה להיות פוגענית)

סושי עברי – לשונות ותרבויות במגע

תרבויות באות במגע זו עם זו כל הזמן. בעבר בעיקר דרך כיבושים ומסעות חקר, והיום כבר יש תקשורת ואינטרנט. המגע בין התרבויות יוצר השפעות, חלקן נטמעו בתרבות המקבלת עד לבלי הכר (מאין הגיעה הפסטה לאיטליה? ממתי אנחנו מאמינים בגן-עדן וגיהנום? למה שוברים כוס בחתונה?). בנוסף לכך קיימות השפעות לשוניות בין התרבויות (למשל המילים השאולות אגוז, אמא, סרן וכמובן – מלפפון ופרדס). בהרצאה נסקרות מעט אנקדוטות מתרבויות ולשונות אחרות, והרבה מהיהדות ומהעברית.

ההרצאה מתקיימת בפני עצמה או כחלק משיתוף פעולה בערב "סושי עברי".

עברית שפה קשה

עברית שפה קשה: הרצאה חובה לכל מי שעומד לעבוד עם עולים חדשים, בעיקר בתור מורה.

הרצאת טעימות

קצת מכל הרצאה: מגילת אסתר, דתות איראן הקדומות, לשונות ותרבויות במגע, השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, נשים באיראן הקדומה, העולם הבא.

פונדקאות – מתוך התנסות אישית

תמר, תעשי לי ילד!

הסיפור האישי שלי ומענה על כל שאלות הקהל, כולל ההיבטים הביולוגיים, החוקיים, הביורוקרטיים והנפשיים. הרצאה בודדת, כחלק מסופשבוע נשי, או כחלק מסופשבוע של צחוק ודמע.

10 תגובות לפוסט "הרצאות"

  1. […] ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, מגילת אסתר – […]

  2. […] ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, "מגילת אסתר – […]

  3. […] ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, "מגילת אסתר – […]

  4. […] ד”ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר […]

  5. […] ד”ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – […]

  6. […] ד”ר תמר עילם גינדין היא בלשנית איראנית, שמעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר […]

  7. […] (מה?!) ד”ר תמר עילם גינדין היא בלשנית איראנית, שמעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – […]

  8. […] מגפון. ד”ר תמר עילם גינדין היא בלשנית איראנית, שמעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – […]

  9. […] נשוי. ד”ר תמר עילם גינדין היא בלשנית איראנית, שמעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, “מגילת אסתר – […]

  10. […] גוייסה ד"ר תמר עילם גינדין – בלשנית, חוקרת ומרצה לתרבות איראן. תמר למדה פרסית […]

כתיבת תגובה