הספרים שלי

מגילת אסתר מאחורי המסכה

הוצאת זרש, מהדורה שלישית, 2022

בשנת 1996, ואני סטודנטית חוצפנית בשנה ב' ל-BA בבלשנות איראנית, ביקשתי ממורי ורבי פרופ' שאול שקד לתת הרצאה על מגילת אסתר בשיעור הראשון של סמסטר ב'. אני סידרתי חדר, תליתי פוסטרים בקליגרפיה בכל הקמפוס ואפיתי אוזני המן פצפוניות עם שוקולד, והוא נתן הרצאה משובחת שחפרה בפרק א' עד שיצא נפט*. בשנת 1997 שוב ביקשתי בשיעור האחרון של סמסטר א' הרצאה בסמסטר ב'. הוא נתן הרצאה על השמות במגילת אסתר. בשנת 1998 הוא החליט להעביר לי את השרביט. 

ההרצאה הפכה להרצאת הדגל של החוג ללימודים איראנים באוניברסיטה העברית, כל עוד הייתי שם. עם הזמן גם התחלתי להרצות בתשלום. נתתי את ההרצאה הזו במסגרות שונות בכל אחת מהאוניברסיטות בארץ, וגם לקהל בלתי אקדמי – בחוגי בית, במעגלי לימוד, בבתי מדרש, במועדוני תרבות של יישובים נידחים יותר ופחות, במסיבות פורים של אנשים פרטיים ושל מקומות עבודה, במסיבות בר מצווה, בכיתות של הילדים שלי ביסודי, לטירוני צה"ל באמצע שומקום ועוד.

המלכה / תמר עילם גינדין ומעיין אשכולי - חדש!

הוצאת זרש, 2023

"המלכה" הוא הכרך הראשון של הטרילוגיה ההיסטורית "האפדאנה".

הטרילוגיה ההיסטורית מתרחשת באימפריה הפרסית במאה ה-5 לפני הספירה. היא מבוססת על מגילת אסתר (וגם קצת על ספרי מקרא אחרים מהתקופה הפרסית), על הרודוטוס (וגם היסטוריונים נוספים, יוונים ורומים), על חז"ל, על כתבים זורואסטריים קדומים, על כתובות הסלע של המלכים האח'מנים מהמאה החמישית לפני הספירה,על מחקרים ועל ממצאים ארכיאולוגיים, עם הרבה תוספות וקישורים מדמיוננו הפרוע.

הספר מומן בהצלחה בהדסטארט בחשוון תשע"ט ויצא לאור בפורים תשפ"ג.

גיבורים, מלכים ודרקונים: מיתולוגיה איראנית לכל גיל

הוצאת זרש, 2017

הטוב, הרע והעולם – מסע לאיראן הטרום אסלאמית

הוצאת מודן, 2011

בשנת 2011, כאשר התחילו להתגלע מתחים בין המנהיג העליון עלי ח'אמנהא'י לבין הנשיא מחמוד אחמדינז'אד, הואשם אחמדינז'אד, בין השאר, בכך שאינו תומך באסכולה האסלאמית אלא באסכולה האיראנית. ולראיה – הוא הילל את כורש הגדול, מייסד האימפריה האח'מנית במאה השישית לפני הספירה.

כורש לא היה מוסלמי.

למעשה, ממלכת פרס האיראנית הייתה מרכזן של שתי אימפריות גדולות זמן רב לפני הולדת נביא האסלאם, ותרבותה של איראן הטרום-אסלאמית השפיעה על היהדות ודרכה על הנצרות ועל תרבויות אחרות בעולם.
ספר זה פורש את סיפורה של איראן הטרום-אסלאמית, נוגע מעט בהיסטוריה והרבה בנושאי דת ותרבות: נלווה את הארים בהגיעם לארצם-של-הארים, היא איראן, ונעקוב אחר התפתחות לשונם; נלווה את זרתושטרה מרגע היווצרותו, דרך היוולדו ועד מותו; נגלה אחת ולתמיד למה אנחנו כאן, ומכיוון שאנחנו חייבים לדעת גם מה יָצא לנו מזה, נעסוק גם בקשר היהודי: השפעות איראניות על היהדות, השפעות על העברית, ופרק מיוחד על מגילת אסתר.

כאשר מתוודעים לשורשים, אפשר להבין טוב יותר את היותה של איראן כר לצמיחתם של זרמים אסלאמיים מיסטיים דוגמת הצופיים ודוגמת "הזרם הסוטה", הגורם בימי פרסום הספר למשבר בין אחמדינז'אד לח'אמנהא'י; אפשר להבין מאפיינים של האסלאם השיעי כגון מנהג הנישואין הזמניים, את הנטייה האיראנית העכשווית לסווג כל דבר וכל אדם כטוב או כרע כמעט ללא גוני אפור ואת סירובם של שחיינים איראניים להיכנס לבריכה יחד עם שחיינים ישראלים.

הוצאת זרש

ספרים שמעניינים אותי

הוצאת זרש נוסדה בפברואר 2015 במסגרת קמפיין מימון ההמונים לספר מגילת אסתר: מאחורי המסכה. את שם ההוצאה, כמו גם את שם הספר, בחרו השותפים לדרך מהקמפיין.

אחרי הוצאת הספר הראשון, כשבידינו שם יפה להוצאה, לוגו מהמם ומסת"בים (ISBN) ספייר, החלטנו להגשים לעצמנו חלום — ולהמשיך להפיק ספרים. קראו עוד על הספרים שלנו.