אודות

שלום, אני ד”ר תמר עילם גינדין, נספחת התרבות הראשונה של ישראל באיראן החופשית. ועד שאיראן תהיה חופשית, אני בונה גשרים בין עם ישראל לעם האיראני ופוקחת עיניים בשני הצדדים להראות שבצד השני יש בני אדם והם בדיוק כמונו. ומה ששונה דווקא יכול להיות מגניב. 

אני עושה את זה באמצעות הרצאות, ספרים, הופעות בתקשורת בעברית, באנגלית ובפרסית, פודקסטים, פעילות רשת, וגם בהוראה שלי – אם זה להכניס "איראנישקייט" בקורסים ללימוד השפה הפרסית (לימדתי ברוב האוניברסיטות בארץ, וגם בכמה מסגרות חוץ-אוניברסיטאיות), או בקורסים אחרים על איראן. והכול בהמון אהבה. 

עומר ואני, 2002. ענתי בבטן. צילום: יעקב עילם.

עומר ואני, 2002. ענתי בבטן. צילום: יעקב עילם.

אז מי אני?

איך הגעתי לאיראן?
קודם כול אני בלשנית. כבר בילדותי התחלתי להתעניין בשפות, ועדיף כאלה שאף אחד לא מדבר. בחופש הגדול בין כיתה ז’ ל-ח’ למדתי סינית בנוער שוחר מדע (ומאז בגדרה אומרים “הבת של גינדין יודעת סינית”), בתיכון למדתי צרפתית, ובצבא ערבית (ופוֹרְטְרַן, אבל את זה לא אהבתי).

אני הפרסייה היחידה במשפחתי. הוריי ואחותי אשכנזים כשרים.

ההתעניינות באיראן החלה בתיכון, כשהכרתי נערה שעלתה מאיראן בגיל 14. אותה תחקרתי בעיקר על איך זה להיות במלחמה. בצבא, בכל זמן שלא הייתי חייבת לבצע את התפקיד שהוכשרתי אליו (ההכשרה כללה לימוד ערבית 18 שעות ביממה), הלכתי לפרסים. למדתי את השפה עד רמת תרגום ואת הבישול עד רמת אירוח.

באוניברסיטה העברית שילבתי את משיכתי לאיראן עם אהבתי לשפות מתות, וכבר בראיון הקבלה לחוג לבלשנות (סף הקבלה נמוך מאוד בגלל הביקוש, ולכן צריך לוודא שאף מועמד לא חושב שהוא עומד להיות בלש) הצהרתי שאני כאן כדי ללמוד פרסית עתיקה אצל פרופ’ שאול שקד, לימים חתן פרס ישראל לבלשנות.

בפורים תשנ”ח (1998) הרציתי לראשונה על מגילת אסתר מזווית איראניסטית, לאחר שנתיים שבהן ארגנתי הרצאות בנושא מפי פרופ’ שקד. מאז אני נותנת את ההרצאה הזאת מספר פעמים בכל שנה, ומעולם לא היו שתי הרצאות זהות. בכל הרצאה אני גם לומדת דברים חדשים מהקהל, וממשיכה ללמוד ולהתחדש גם בין ההרצאות. בזכות הרצאה במכללת עלמא בפורים תשס”ה (2005) הוזמנתי להתראיין בתוכנית “לונדון את קירשנבאום”, ובעקבות התוכנית הגיע ביקוש להרצאות לימות השנה. כך נולדו “אשמדאי החנטריש – השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו“, “מעמד האישה באיראן הקדומה” , ועוד. כיום שתי ההרצאות המבוקשות ביותר שלי הן מהנעשה באיראן, שנולדה בעקבות פינה באותו שם שהייתה לי בחדר 404 של עידו קינן, והאישה האיראנית

ההרצאה על מגילת אסתר ממשיכה להיות הרצאת הדגל שלי בעונה, אבל הפכה גם לספר – מגילת אסתר מאחורי המסכה, שיצא במימון המונים, וגרם לשתי תהפוכות חשובות בחיי: הקמת הוצאת זרש יחד עם יובל קפלן, שהתחיל כעוזר והפך לשותף (את שם ההוצאה בחרו התומכים בקמפיין ההדסטארט), והתמכרות להדסטארט, גם כיזמת וגם כתומכת. ליוויתי לא מעט קמפיינים, חלק מאהבה וחלק בתשלום, ואת כל הידע שצברתי ארזתי בקורס מקיף למימון המונים שנמצא גם כאן בבית הספר המקוון שלי, וגם באתר נפרד בשם שנורקינג. טביעת האצבע שלי בקמפיינים כוללת קמפיין בזק עם סכום לא עגול. 

 

בחיי הפרטיים אני אמא של שלושה ילדים גאונים ויפהפיים (בתמונה משנת 2002 עומר עליי, ענתי בבטן והבוס אפילו לא בדמיון). בחנוכה תשס"ז (דצמבר 2006) ילדתי ילד של זוג אחר כפונדקאית. משם נולדה ההרצאה "תמר תעשי לי ילד!". בעקבות תביעת השתקה שהוגשה נגדי ונגד חמש פונדקאיות אחרות, הפכתי בעל כורחי ל #פונדקאית_אקטיביסטית, ואני אחת משלוש מנהלות פונדקאות הקבוצה הפתוחה בפייסבוק – קהילת הפייסבוק הגדולה ביותר בעברית בנושא. מוזמנים לקרוא שם ולדבר איתנו במקום עלינו…

בבלוג, כמו בהרצאות, אני מדברת על איראן בהווה ובעבר, על מילים עבריות ואחרות, על השפעות של שפות במגע, על אטימולוגיה של מילים ועל נושאים אחרים שמעניינים אותי, ובתקווה גם אתכם. הטוויטר שלי נמצא כאן, זה העמוד שלי בפייסבוק, ובאתר תוכלו למצוא פרטים על הרצאות העשרה שאני מעבירה בנושאי איראן, בלשנות או פונדקאות.

אם בא לכם ליצור קשר,הכי טוב להגיב לי בפייסבוק, אבל אפשר גם ככה: צרו קשר 

האתר הזה הוא פרי עבודתם הברוכה של אנשים רבים. תודה לכל מי שעמל ותרם ליצירת המופת הזאת.

תודה מיוחדת לגלי על עיצוב האתר המחודש ועל הדחיפה והעשייה כדי להנגיש את הידע שלי באופן מקוון באמצעות בית הספר שלי 🙂