מכתב מאיראן / עלי זנג'אני (שם בדוי)

ד"ר תמר עילם גינדין

ד"ר תמר עילם גינדין

ד"ר לבלשנות איראנית ומרצה בנושאים שונים

לדעתי את המכתב הזה כתבה אישה. קיבלתי אותו בפייסבוק מפרופיל ששמו עלי זנג'אני, אבל אין בו שום פרטים מזהים. אני מביאה אותו כלשונו, בלי הערות ובלי תיקונים, כי זה משקף את הלכי הרוח בקרב הצעירים המשכילים. תרגמתי בלשון זכר כדי להתאים לשם.

"שאלת אותי על שחרור איראן. זוהי תשובתי:

"איראן היא מדינה גדולה ורחבת ידיים. חיים בה אנשים שונים המשתייכים לקבוצות אתניות מגוונות, דבר שמקשה עלינו להתאחד. הסיבה העיקרית לכך שאנחנו לא מתקדמים בדרך לשחרור היא דת האסלאם. בכל העולם הדת נחשבת לעניין אישי ופרטי, והשלטון חייב להיות נפרד מהדת.

"חלק מהעם באיראן עדיין חושב במסגרת דת האסלאם, שרלוונטית ללפני 1500 שנה. במידה מסוימת, הם שבויים באמנות הטפלות של הדת. הם חיים במאה ה-21 עם חשיבה של לפני 1500 שנה.

"ממשלת הרפובליקה האסלאמית משתמשת בדת כנשק וכאמצעי. משטר האייתוללות הורג ומבצע מעשי שחיתות ועוולות תחת דגל האסלאם.

"אמרי לממשלתך ולכל העולם – עד שלא תיזרק דת האסלאם אל מחוץ לארצי הארית הטהורה, הארית, איראן לעולם לא תראה את החופש.

"האם חשבת פעם למה מצרים ולוב הצליחו בסוף במאבקן? זה משום שכל העם במדינות אלה הבין שהממשלות האלה בוגדות בהם, שהשלטון שלהם הוא דיקטטורה, ואז כולם התאחדו וטעמו את טעמם המתוק של הניצחון ושל החופש.

"אני גורס ששלטון הרפובליקה האסלאמית של איראן הוא השלטון הרע ביותר, הרצחני ביותר והמדכא (דיכוי) ביותר בעולם, ומנהיגיה הם דיקטטורים מלוכלכים ואכזריים, שהורגים את העם.
"לעם אין זכות לחופש הביטוי ולדמוקרטיה. באופן כללי, באיראן מתעלמים לגמרי מזכויות האדם ומזכויות האישה. עם כל המצב הזה, אם כל העם באיראן יתאחד, הדיקטטורה תיעלם מהר מאוד, כמו במצרים.

"קבוצה אחת של אנשים באיראן היא בעלי השררה והכסף, שהראש שלהם להוט לצבור הון, ובכלל לא חשוב להם איזו ממשלה תשלוט. הדבר החשוב בשבילם הוא להתעשר.

"קבוצה אחרת היא קבוצה שהגיעה באמצעות השלטון והממשלה האסלאמית המדכאת לג'ובים, למשרות ולרווחה, והם לעולם לא יהיו מוכנים שהממשלה הזאת תתאייד, כי אז זה ישנה גם את מצבם.

"קבוצה נוספת, שמהווה את פלח האוכלוסייה הגדול ביותר, היא קבוצה שאין לה שום מודעות ואין לה מושג על המצב החברתי והמדיני של המדינה. אנשים אלה הם בדרך כלל בדרך כלל בעלי השכלה נמוכה.

"קבוצה אחרת היא קבוצה של אנשים דתיים מאוד, ששבויים באמונות הטפלות הדתיות של לפני 1500 שנה. הם אומרים אמן אחרי האייתוללות (במקור: מתפללים מאחורי ראשי המולות) ומחשיבים אותם טהורים וקדושים. קבוצה זו היא המחלה (מגפה) של החברה.

"קבוצה נוספת היא אנשים צעירים שמהווים את הדור הצעיר של איראן ואת (אוכלוסיית) הסטודנטים. אנחנו ילדים של אבות ואימהות שלפני 32 שנה הפילו את השאה מכיסא המלוכה והעלו לשלטון את ח'מיני.

"אבותינו ואימותינו מכים על חטא ומתחרטים עמוקות, אבל גם לא מרשים לנו להיאבק ולהגיע לחופש, כי הם חושבים שהממשלה והשלטון יהרגו אותנו. לפני 32 שנה נהרגו אלפי אנשים למען נצחונם של ח'מיני ושל המהפכה האסלאמית, וגם במלחמת איראן-עראק קיפדו צעירים רבים את חייהם.
"חבר שלי, שמשתתף בהפגנות, אומר שתמיד יש הרבה פחות אנשים ברחובות ממה שצריך להיות. הוא אומר שלעם עדיין אין אידיאל ומטרה משותפת להגיע לשחרור ולדמוקרטיה, וייתכן שייקח שנים להגיע להגיע למטרה זו. זה בגלל שהתנועה הירוקה מקריבה כל כך הרבה קרבנות. כל יום החבר'ה של התנועה הירוקה נהרגים או מושלכים לכלא אֶוִין. באוין הם עוברים עינויים והתעללות מינית. בכלא אין הקפדה על היגיינה, וכולם נדבקים שם במחלות זיהומיות. הם מכניסים את ראשיהם של האסירים הפוליטיים לבור השפכים.

"גם התנועה הירוקה – זוהי תנועה רפורמיסטית, בעוד שלדעתי השלטון חייב לעבור שינוי כללי מן היסוד, ולהיות נפרד מכל דת."

רוצים לשמוע עוד? אני נותנת הרצאות העשרה במגוון נושאים לחברות, ארגונים ומסגרות פרטיות שמשלמות טוב (המכתב הזה משתלב בהרצאתי החדשה "שונאים, סיפור אהבה – איראן והאסלאם"). העבירו לרכזי תרבות, למנהלי רווחה ולחברים בחוגי בית, וצרו קשר להזמנת הרצאה.

שתפו את הפוסט:

Facebook
WhatsApp
Twitter
Telegram
Email
Print

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. שמוליק

  מייד כשהגעתי לקטע שארצו היא ארית טהורה – מייד נרתמתי למאבק.
  בהחלט מעורר הזדהות.

 2. תמר

  זה חלק מהרעיון של לא לערוך, לא לתקן, לא לרכך. מצד שני, אולי הייתי צריכה לכתוב "ארצי הטהורה הארית", כי זה סדר המילים במקור…
  אבל בגדול:
  רוב האיראנים שאני מכירה הם מאוד לאומנים, גאים מאוד בהיותם ארים, ורובם די שונאים את הערבים "כי הם הרסו לנו את המדינה" (הכוונה לאסלאם).
  הגרמנים הם לא באמת ארים, אבל הם מיתגו את עצמם ככאלה והרסו להודים ולאיראנים…

 3. יעקב

  השאלה כמה זמן ייקח עד שאותו סיפור יקרה פה בארץ עם השתלטות החרדים?

 4. שמוליק

  כן, טוב… זה לא הרבה יותר נעים.
  אני מבין ש אין קשר ושהגרמנים גנבו להם וכו' וכו'.
  וממול הבית שלי יש משפחה בודהיסטית (טיבטית כנראה) שיש לה קישוט קרמיקה בצורת צלב קרס מעל הדלת, ואני מבין שמבחינתם זה בכלל לא קשור לעולם האסוציאציות שלי ואיכשהו התרגלתי.

  אבל!
  במכתב שהבאת, בלי קשר למשמעויות המידיות של "ארי טהור" שקופצות לי לעין, וגם בדברי ההסבר/ריכוך שלך בתגובה, מתברר בהחלט שהריאקציה לשלטון האיסלם שהצעירים מתקוממים נגדו היא תגובה לאומנית. לא סתם ערכים של חופש, דמוקרטיה, חייה ותן לחיות וכו'. נראה שמבעבע שם (על סמך ההודעה שלך בלבד) משהו די מגעיל.

 5. תמר

  דווקא מהתכתבויות קודמות שלי עם "עלי" אני יכולה להעיד שהוא (היא) מאוד בעד שלום עולמי וכו',
  אבל!
  הסיבה הראשונית לריקאציה לשלטון האסלאם היא חופש, דמוקרטיה, חיה ותן לחיות. לנו קשה לדמיין הפרת זכויות אדם בסדר גודל כזה.
  מצד שני, שים לב לתגובתו של יעקב לפניך.
  הריקאציה של האיראנים החילונים לאסלאם היא בדיוק כמו הריאקציה של חלק גדול מהחילונים אצלנו ליהדות, והתגובה שלהם לערבים – במיוחד ללבנונים ולפלסטינים – דומה מאוד לתגובה של רוב החילונים לחרדים: ההרגשה היא שזה גם כפייה דתית ותרבותית, וגם לוקחים את מיטב כספי משלם המיסים ומנצלים למטרות שרוב משלמי המיסים אינם מסכימים איתן, אם לנקוט לשון עדינה.
  כל האיראנים שאני בקשר איתם — כולל "עלי" וכולל הפוסט שהתפרסם בטעות יחד עם עלי, וכעבור כמה שעות החזרתיו למקומו הטבעי, בשבוע הבא — כולם מדגישים שהדת צריכה להיות דבר פרטי ונפרד מהמדינה. הם שבים ומדגישים שהם אינם נגד הדת או נגד הדתיים, כמו שאני חושבת שרוב חילוני המדינה לא היו כל כך נגד חרדים אילולא תחושת הכפייה הדתית וגניבת כספי המיסים.
  אני חושבת שיש לנו המון במשותף, וברור לי שהתגובה באיראן היא גם לדיכוי אבל גם תגובה לאומנית. ולידיעה — גם למהפכה האסלאמית היו קווים לאומניים – הרבה אנשים לא אהבו את הקרבה של השאה למערב. דרך אגב, השם "איראן" (במקום "פרס") גם הוא חלק ממזימת ההתקרבות למערב של השאה – רומז למוצא הארי, המשותף לכאורה עם עמי אירופה.

כתיבת תגובה

עוד פוסטים